Na podzim sbíráme …

Od začátku školního roku sbíráme kaštany, žaludy, pomerančovou a citronovou kůru, šípky, starý papír a umělohmotná (polytetylenová) víčka.

Škola Nové Město - sběr papíru, kaštanů, žaludů, šípků, pomerančové kůry a víček

Veškeré suroviny noste označené lístečkem se jménem dítěte a pokud možno zvážené.

Starý papír

Sběr starého papíru - Základní škola Nové Město

Starý papír je důležitou surovinou v papírenském průmyslu; ve výrobě se díky jeho použití spotřebuje méně dřeva a ušetří se stromy. Do sběru patří noviny, časopisy, reklamní letáky, knihy a katalogy, sešity, kancelářské papíry, dopisní obálky, dále krabice (vždy sešlápnuté), lepenka, kartony, balicí papír i papírové tapety a obaly, jízdenky, účtenky, a papírové etikety. Nesbírá se mokrý, mastný nebo jinak znečištěný papír, papír s povrchovou úpravou (voskovaný, křídový, zalaminovaný), tapety zašpiněné od lepidla ani použité plenky, mokré nebo vlhké papírové utěrky a hygienické potřeby nebo plata od vajec.

Papír odevzdávejte svázaný do balíku o váze nejvýše 5 kg. Starý papír můžete ve škole odevzdávat na podzim nebo na jaře (nikoliv během zimy) po předchozí domluvě s třídní učitelkou.

Víčka od PET lahví

3kola Nové Město - sbíráme víčka od PET lahví

Víčka jsou vyrobena z kvalitnější umělé hmoty než PET láhve, plastové sáčky nebo tašky. Proto se vyplatí je sbírat samostatně. Pokud se použijí ve výrobě, ušetří se tím drahá ropa. Mohlo by Vás zajímat, že z tohoto kvalitního plastu se vyrábějí mimo jiné například skluzavky na dětská hřiště.

Víčka odevzdávejte vždy zvážená, v množství alespoň 1kg. Sbírají se po celý školní rok.

Pomerančová a citronová kůra

pomerančová kůra - škola Nové Město

V pomerančové kůře je shromážděno mnoho cenných látek, které lidské tělo nedokáže samo vytvořit (např. bioflavonoidů). Nasbíraná kůra se používá jako surovina pro výrobu léků a potravinových doplňků. Sbírá se kůra z omytých pomerančů, oloupaná na dílky / čtvrtky. Před odevzdáním je nutné ji dobře usušit, aby neplesnivěla. Sbírá se po celý školní rok. Nesbírá se kůra z mandarinek ani grepů. Sbíráme také citronovu kůru, která je více ceněná než pomerančová. Pomerančová a citronová kůra se odevzdávají odděleně.

Kaštany

Základní škola Nové Město - sběr kaštanů

Kaštany jsou kvalitní potravou pro spárkatou zvěř – jeleny, srnce, muflony, daňky a divočáky. Pomohou těmto zvířatům přežít zimu. Kaštany odevzdáváme čisté a suché, bez oplodí (ostnitých zelených slupek). Kaštany se sbírají pouze na podzim.

Žaludy

žaludy, sběr, škola Nové Město

Plody dubu (obou běžných druhů, dubu letního i zimního) jsou také cenným krmivem. Mají o ně zájem nejen myslivci, ale také zoologické zahrady. Odevzdáváme je bez příměsí (větvičky, listy, kamínky), čisté a suché. Žaludy se sbírají pouze na podzim.

Šípky

šípky - sběr - škola Nové Město

Šípky byly využívány od pradávna v lidové medicíně. Obsahují řadu cenných látek (nejznámější z nich je vitamín C) a jsou zpracovávány na léky a zdravotní výživové doplňky. Plody růže šípkové sbíráme v přírodě na podzim, před příchodem prvních mrazů. Nesbírají se šípky zahradních a okrasných růží, ani plody z růží rostoucích u frekventovaných silnic nebo prašných cest. Také se nesbírají nezralé zelené šípky. Sušíme je nejlépe při teplotě okolo 50 až 60°C – při vyšších teplotách bychom šípky upražili nebo upekli. Odevzdáváme je v papírových sáčcích nebo krabicích. Sbírají se na podzim, usušené je možné do školy nosit i během zimy.

Nejlepší sběrači budou odměněni v pololetí,
a také na konci školního roku.

 

 

 

There are 2 comments left Go To Comment

  1. Jana Kuřinová /

    Dne 3. listopadu byl ukončen sběr kaštanů, žaludů a šípků. Sběr starého papíru končí dne 21. listopadu, pokračovat bude na jaře.

  2. Jana Kuřinová /

    Za sběr kaštanů a žaludů škola utržila 3000 korun.Budou použity na kulturní potřeby žáků.

Leave a Reply